Komornik sądowy to profesjonalista, do którego zwracamy się w celu wyegzekwowania należności pieniężnej zasądzonej na naszą rzecz przez sąd. Jego wybór często ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że każdy z nas ma prawo do wyboru komornika sądowego, co pozwala na sprawniejsze dochodzenie swoich praw w zakresie egzekwowania długu. Jakimi kryteriami warto kierować się wybierając komornika sądowego w Warszawie?
Komornik sądowy w Warszawie a jego rewir komorniczy
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że każdy komornik sądowy w Warszawie działa na terenie swojego rewiru komorniczego. Jest to właściwość Sądu Rejonowego, przy którym funkcjonuje dany profesjonalista i która najczęściej pokrywa się z miejscem zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika. Zgodnie z art. 8 ust. 5: „Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.”
Przepis ten pozwala więc na wybór dowolnego komornika sądowego za wyjątkiem egzekucji prowadzonej z nieruchomości, które wymagają skorzystania z usług komornika miejscowego. Wybierając komornika spoza rewiru należy jednak liczyć się z pewnymi komplikacjami. Wszystkie wydatki związane z prowadzeniem egzekucji poza miejscem działalności komornika leżą bowiem po stronie wierzyciela. Osoby, które zdecydują się na wybór komornika sądowego z Warszawy do przeprowadzenia egzekucji na terenie innej miejscowości będą więc musiały liczyć się z koniecznością opłacenia jego diety, kosztów dojazdu, noclegów oraz innych wydatków związanych z egzekucją należności.
Komornik sądowy w Warszawie bez zaległości
Każdemu wierzycielowi zwracającemu się do komornika sądowego zależy nie tylko na odzyskaniu swojego długu, ale także na szybkim czasie jego egzekucji od dłużnika. W większości przypadków im szybciej podejmiemy kroki formalne prowadzące do odzyskania długu, tym większe prawdopodobieństwo jego pełnego uzyskania od dłużnika. Pewnym problemem w tym zakresie może być jednak obłożenie warszawskich komorników sądowych sprawami, co może prowadzić do przeciągnięcia w czasie procedury egzekucji długów oraz zmniejszyć szanse na jej powodzenie.
Co więcej, zgodnie z prawem komornik sądowy w Warszawie musi także odmówić podjęcia się egzekucji, jeśli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy. Aby uniknąć takiej sytuacji warto postawić na komornika sądowego, który nie będzie miał zaległości. Ten fakt należy ustalić samodzielnie, w czym pomocna może okazać się pewna logiczna zależność. Zazwyczaj kancelarie komornicze, które funkcjonują krócej niż pół roku nie posiadają zaległości i to właśnie do nich warto się zgłosić w pierwszej kolejności, jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym załatwieniu sprawy.
Artykuł powstał we współpracy z komornik sądowy warszawa Paweł Zając