Coraz częściej nowe hotele charakteryzują się nie tylko wysokim poziomem komfortu, ale przede wszystkim ciekawym designem. Baza hotelowa w Polsce wymaga ciągłego rozwoju, gdyż nie ma wciąż wystarczającej ilości miejsca dla turystów. Osoby inwestujące w tej branży powinny pamiętać, by przy projektowaniu budynku nie tylko kłaść uwagę na wygodę, ale także na interesujące wnętrze.
Sieć Puro Hotel
To wyjątek wśród hoteli sieciowych. Wszystkie hotele w sieciach są projektowane w podobny sposób i wyglądają niemalże tak samo. Inaczej to wygląda w hotelach Puro. Każdy wygląda nieco inaczej. Znajdują się we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Gdańsku. Planowana jest także budowa hoteli z tej sieci w Łodzi, Warszawie oraz na krakowskim Kazimierzu. Każdy z budynków tej sieci hotelowej wygląda nieco inaczej, zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz.
Hotele tej sieci ulokowane są na terenach miejskich, stąd architektura hotelu musi wkomponować się w budynki, mieszczące się obok i odpowiadać wytycznym, pochodzącym od konserwatora zabytków. Integracja budynku z innymi stawia na zewnętrzną spójność, ale we wnętrzu pozwala sobie na zastosowanie elementów nowoczesnych. Mimo nawiązań do przeszłości nie ma mowy o tym, iż budynek powstał w innym wieku, aniżeli w XXI. Wszystkie hotele sieci Puro zostały zaprojektowane przez ASW Architekci, proj. KD Kozikowski Design, proj. Autorska Pracownia Architektury Hubka i proj. B’ART Pracownia Architektury.
Andel’s Hotel Łódź
To miejsce, które łączy w sobie zarówno nowoczesny design jak i architekturę przemysłową. Projekt powstał w miejscu dawnej przędzalni fabryki włókienniczej. W tym miejscu oprócz hotelu mieści się centrum handlowe Manufaktura oraz Muzeum Sztuki. Hotel od zewnątrz został zaprojektowany przez architektów z biura OP Architekten, zlokalizowanego w Wiedniu, Wojciecha Popławskiego i Andrzeja Orlińskiego. Wnętrze natomiast to dzieło duetu Jestico+ Whiles z Londynu. Znakiem wyróżniającym ten hotel stał się rozległy hol i przeszklony basen na ostatniej kondygnacji budynku.