Jednym z kluczowych czynników dla inwestorów i analityków finansowych jest inflacja. Co zatem dobrze jest o niej wiedzieć? Czym tak właściwie jest inflacja i jaki ma ona wpływ na rynek walutowy?
Inflacja – podstawowe informacje
Inflacja jest zjawiskiem ekonomicznym, które najprościej można zdefiniować, jako wzrost ogólnego poziomu cen towarów i usług, które oferowane są w gospodarce. Należy przy tym podkreślić, że skutkiem wzrostu przeciętnego poziomu cen jest spadek siły nabywczej pieniądza. Za tę sama kwotę pieniędzy możemy, więc nabyć mniejszą ilość towarów i usług. Za inflacje uznaje się również taki stan gospodarki, który jest wynikiem nadwyżki globalnego popytu nad globalną podażą przy założeniu, że zwiększenie globalnej podaż jest w danej chwili trudne do osiągniecia. Taki stan rzeczy prowadzi do wzrostu cen, a więc do wzrostu inflacji. Warto zauważyć, że inflacja jest jednym z elementów gospodarki. Niekorzystną dla społeczeństwa oraz gospodarki sytuacją jest jednak sytuacja, w której inflacja jest zbyt wysoka. Ważnymi miernikami inflacji są takie wskaźniki jak: wskaźnik cen producenta (PPI), wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) oraz deflator PNB.
W jaki sposób inflacja wpływa na rynek walutowy?
Inflacja to taki czynnik ekonomiczny, który ma duży wpływ na siłę waluty. Wzrost inflacji prowadzi do podniesienia stóp procentowych, zaś spadek inflacji do obniżenia stóp procentowych. I choć wyższa stopa procentowa ma wpływ na umocnienie krajowej waluty to jednak należy podkreślić, że nadmierny wzrost inflacji bezpośrednio przyczynia się do utraty siły nabywczej waluty. Szczególnie niekorzystnym zjawiskiem, które może wręcz doprowadzić do zniszczenia danej waluty i całkowitego załamania systemu finansowego danego kraju jest hiperinflacja. Inwestorzy, którzy bacznie obserwują poziom inflacji z reguły zaczynają wyprzedawać lokalną walutę w sytuacji, w której poziom inflacji przekracza bezpieczny próg, a wszystko to z obawy przed redukcją siły nabywczej pieniądza.