Katowice wchodzą w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i słyną z przeszłości przemysłowej i doskonałej sceny artystycznej. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę odwiedzając ten region kraju.
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie jest symbolem przemiany Katowic z centrum przemysłu ciężkiego w kulturę. Mieści się w pomysłowo przekształconej kopalni węgla w miejskiej “Strefie kultury”. Oferuje stałe ekspozycje, takie jak Śląska Sztuka Religijna, Górny Śląsk i Sztuka Polska po 1945 roku. W Muzeum możesz też zobaczyć tymczasowe wystawy o tematyce artystycznej, politycznej i społecznej. Istnieje wiele różnych wersji biletów. Możesz np. zapłacić tylko za wejście do 40-metrowej wieży wyciągowej lub zobaczenie wystaw czasowych.
Katedra Chrystusa Króla
Jest to największa katedra w Polsce. Była budowana od 1927 do 1955 roku. Możesz tutaj zobaczyć kolekcję sztuki sakralnej od końca XIV wieku do czasów współczesnych. Katedra Chrystusa Króla jest wspaniałym przykładem neoklasycznej architektury. Szczególną uwagę zwróć na ogromną kopułę i niesamowity portyk. Pomimo klasycznych linii jest to nowoczesny budynek o konstrukcji wykonanej ze zbrojonego betonu, a następnie obłożonej dolomitem wydobywanym z pobliskich kamieniołomów.
Rynek
Nie zobaczysz tutaj historycznych domów mieszczańskich znajdujących się w innych miejscach na Śląsku. Otoczony jest ponurymi powojennymi blokami i nowszymi obiektami handlowymi. Znajdująca się w centrum Śródmieścia ulica Mariacka jest główną katowicką arterią życia nocnego i prowadzi do Kościoła Mariackiego. W odległości kilkuset metrów znajduje się blisko 20 tawern oraz liczne restauracje, bary i kluby nocne.
Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu
Przybliża życie robotników i przemysłowców na Górnym Śląsku. Znajduje się na charakterystycznym przedmieściu Nikiszowca, 6 km na południowy wschód od centrum miasta. Cała dzielnica była stworzona dla rodzin górników, którzy pracowali w kopalni w latach 1908-1924. Nikiszowiec był tak naprawdę odrębnym, samodzielnym miastem, gdzie znajdowało się 9 bloków, sklepy, posterunek policji, piekarnie, basen, hotel, szkoła i kościół.
Park Kościuszki
Został nazwany na cześć jednego z polskich bohaterów narodowych, Tadeusza Kościuszki. Park zajmuje 72 hektarów i został otwarty w 1888 roku. Otoczony jest przez angielski park krajobrazowy. Na południowym krańcu parku znajduje się wieża treningowa do skoków ze spadochronem. Ma 40 metrów wysokości i pochodzi z okresu przed II wojną światową.
Spodek
Katowicki Spodek został zbudowany ze zbrojonego betonu w latach 1964-1971, a jego charakterystyczna konstrukcja przypomina właśnie UFO. Rozgrywane są tutaj mecze koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki, a także koncerty i festiwale.
Dolina Trzech Stawów
Na południu Katowic znajduje się zalesiony park o powierzchni 86 hektarów, z czego 9ha stanowi woda. Mimo nazwy park obejmuje aż 11 zbiorników wodnych. Największe stawy są przeznaczone do rekreacji, a przede wszystkim do wędkowania. Jeden staw jest wspaniałą przystanią do uprawiania sportów wodnych. Drugi, z plażą, cieszy się natomiast dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi.
Partnerem tekstu jest Express - rent a car katowice.