Z reguły, w każdym domu widnieją dwa typy taśm – dwustronnie i jednostronnie klejące. W zależności od celu stosowania, zawsze wybieramy jedną z nich. Nie da się ukryć, że mamy wtedy do czynienia z użytkiem domowym. Nic szczególnie strasznego nie powinno się zatem stać, nawet w razie odlepienia od powierzchni. Gorzej wygląda to jednak w przemyśle. Tam równie często stosuje się taśmy klejące i są one używane do naprawdę poważnych zastosowań. W takim przypadku, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest poprawne dobranie taśmy klejącej pod konkretne przeznaczenie.
Poniżej opowiemy nieco o strukturze taśm dwustronnych, zastosowaniach oraz formach ich użytkowania.
Taśma dwustronna – z czego się składa?
Chyba każdy z nas wie, jak wygląda taśma. Długi pas o dowolnej szerokości, nawinięty na rolkę. W przypadku odmiany dwustronnej, klej na nośniku jest naniesiony po obu powierzchniach. Warto pamiętać, że po jednej stronie zawsze występuje przekładka, mająca na celu zapobieganie całkowitemu sklejaniu się materiału.
Wiedząc już, że podstawą w kontekście taśmy jest nośnik i klej, możemy przejść do ich konkretnego opisu. To właśnie od rodzaju użytego materiału zależy, jak dana taśma będzie łączyć się z powierzchnią. Rynek taśmy klejącej jest ogromny i zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się w sprawie jej doboru ze specjalistą.
Podział taśm dwustronnych
Głównym kryterium podziału dla taśm dwustronnych jest materiał nośnika. Klej jest z reguły dopasowywany w taki sposób, by jak najlepiej współpracował z materiałem noszącym. Najpopularniejszym rodzajem są na ten moment taśmy dwustronne foliowe i nie zanosi się na żadne zmiany. Przeważnie są to poliestrowe nośniki ze standardowym klejem akrylowym, posiadające szereg rozwiązań. Są nazywane „banerowymi” oraz występują w różnych grubościach i szerokościach. Bez żadnego problemu poradzą sobie z montażem lekkich przedmiotów zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Ich zaletą jest bowiem fakt, że są odporne na wysokie temperatury oraz warunki atmosferyczne.
Oprócz taśmy foliowej, sporą popularnością cieszą się także taśmy piankowe. Tutaj główną zaletą jest klej, którego siła klejenia bije z nóg większość taśm. Ponadto, odmiana ta dobrze współpracuje z różnymi powierzchniami. Przy użyciu taśmy piankowej możliwe jest przykładowe powieszenie ciężkiego obrazu na ścianie.
Pozostałymi odmianami taśm dwustronnie klejących są nośniki tkaninowe, transferowe, włókninowe czy żelowe.
Klej kauczukowy a akrylowy
Podstawową rzeczą, odróżniającą od siebie obydwa te kleje jest cena. Można powiedzieć, że klej akrylowy jest w stanie zapewnić nam poprawną wytrzymałość w przystępnej cenie. Nie służy on natomiast do specjalistycznych zastosowań, wymagających rzeczywiście wysokiego udźwigu. Jest za to odporny na gwałtowne zmiany temperatur, promieniowanie UV oraz starzenie, co daje mu możliwość stosowania go na zewnątrz.
Klej kauczukowy charakteryzuje się natomiast ogromną przylepnością. Mowa szczególnie o kauczukowym kleju typu Hot Melt, który jest stosowany nawet do najcięższych zastosowań. Niemniej jednak, cena takich artykułów również nie jest mała.