Grafika komputerowa jest ekscytującą, profesjonalną i kreatywną dziedziną. Grafik może codziennie wykorzystywać swoją pasję do sztuki. Pracodawcy z różnych branż szukają wykwalifikowanych pracowników. Mają im pomóc komunikować się z klientami i przekonać ich do określonych działań, niezależnie od tego, czy chodzi o zakup produktu lub usługi.
Jak wygląda praca grafika?
Grafik pracuje zarówno z tekstem, jak i obrazami. Często wybiera typ, czcionkę, rozmiar, kolor i długość linii nagłówków, tytułów, podtytułów i tekstu. Decyduje również o tym, jak połączyć obrazy i tekst na materiałach reklamowych lub stronie internetowej.
Może przekształcać dane statyczne w grafikę i diagramy. Dzięki temu potrafi wdrożyć w życie nawet najbardziej skomplikowane pomysły. Korzysta ze specjalistycznego oprogramowania do przygotowania projektów.
Ponadto pracuje nad budżetem i terminami. Omawia z klientami i współpracownikami wymagania projektowe (brief).
Co muszę zrobić, aby zostać grafikiem?
Aby zostać grafikiem, musisz posiadać następujące umiejętności: informatyczne, manualne i artystyczne, rozwiązywania problemów oraz komunikacyjne.
Bardzo ważna jest też praktyczna wiedza i doświadczenie. Zwróć uwagę na warsztaty graficzne w M4gseminars. Możesz się kształcić w zakresie:
- Visual Masterclass: koncentruje się na renderowaniu i przygotowaniu scen w 3D. Efekty wyglądają bardzo realistycznie.
- Complex One: program zajęć obejmuje modelowanie w ZBrush oraz teksturowanie i renderowanie w Substance Painterze.
- ZBrush: program szkolenia obejmuje obsługę ZBrush i kreatywne wykorzystanie poszczególnych funkcji. Uczestnicy uczą się tworzyć i modelować obiekty 3D.
- Models For Games: warsztaty techniczne game dev. Instruktorzy przekazujące wiedzę na temat tego, jak tworzyć profesjonalne modele do gier.
- Sculpt Your Hero: uczestnicy warsztatów przyswająją techniki modelowania, teksturowania oraz renderowania. Program obejmuje 100 godzin zajęć 3D.
- Fur In Production: na zajęciach uczestnicy uczą się obsługi narzędzi do groomingu przy tworzeniu własnego futrzaka.
- Sculpting Anatomy: instruktorzy przekazują wiedzę z zakresu rzeźbiarstwa cyfrowego oraz anatomii człowieka i postaci fantastycznych.
Jak znaleźć odpowiednie oprogramowanie graficzne?
Wymagania dotyczące komputerów i oprogramowania są często dużo większe niż w wielu dziedzinach, które wymagają jedynie dostępu do Internetu. Dlatego, zanim wybierzesz dany program, koniecznie sprawdź wymagania techniczne.
Jeśli możesz, porozmawiaj z innymi projektantami, instruktorami i specjalistami komputerowi. Przeprowadź też własne badania online.
Jak zbudować portfolio?
W portfolio możesz przedstawić przykłady swojej artystycznej i twórczej działalności. Postaraj się wybrać najlepsze, by zaimponować potencjalnemu pracodawcy. Pamiętaj, że portfolio nigdy nie jest kompletne. Po prostu go dostosowujesz, dodając i usuwając prace.
Jeśli nie masz jeszcze żadnych projektów graficznych do zaprezentowania, nie martw się. Zacznij budować swoje portfolio, biorąc pod uwagę to, co najbardziej Cię interesuje. Zastanów się, jak możesz się wyróżnić na tle konkurencji.