Współczesny rynek wprost zalewany jest setkami tysięcy nowych produktów każdego miesiąca. Niektóre z nich mają ogromną wartość, inne niestety nie są wolne od wad czy uchybień. Ubytki powstają w procesie produkcyjnym, gdzie powinna być skupiona uwaga całego przedsiębiorstwa. W celu zapobiegania występowaniu wszelkich wad powstała metoda FMEA, którą stosuje się tam, gdzie produkowane są elementy o dużym stopniu złożoności. Na czym dokładnie polega proces FMEA?
Technika analityczna
FMEA jest skrótem od Failure Mode and Effect Analysis i w języku polskim oznacza analizę przyczyn i skutków wad. Jest to powszechnie stosowana technika analityczna, która polega na szczegółowym sprawdzaniu elementów będących na etapie produkcyjnym, w celu wczesnego wykrycia ewentualnych wad lub niedociągnięć. Zespół specjalistów ma za zadanie wykrywać awarie, które mogą powstać w procesie produkcji. Analiza FMEA opiera się na powtarzalnych schemacie.
Początki FMEA w USA
FMEA – metoda zarządzania jakością – powstała i została wdrożona w Stanach Zjednoczonych na początku lat sześćdziesiątych. Metoda znalazła zastosowanie przy produkcji złożonych elementów do statków kosmicznych. Analizę FMEA wdrożono w codzienne prace NASA, gdzie zespół fachowców uważnie oceniał każdy element pod kątem ich awaryjności – największym zagrożeniem było przecież życie pasażerów podróżujących w kosmos. Metoda FMEA okazała się bardzo skutecznym sposobem na kontrolowanie jakości produktów, w związku z czym wykorzystano ją również w przemyśle jądrowym oraz lotniczym. Mniej więcej dekadę po wynalezieniu metody zaczęto stosować ją także na kontynencie europejskim, głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz elektronicznym.
FMEA konstrukcji
Jedną z kategorii, w której wykorzystuje się metodę FMEA, jest analiza produktu. Analiza odbywa się tutaj na bardzo wczesnym etapie powstawania wyrobu, na długo przed zatwierdzeniem gotowego projektu. Celem takich działań jest ograniczenie kosztów, które mogłyby powstać w późniejszym stadium produkcji. Fachowcy określają słabe punkty produktu i podejmują środki prewencyjne. Podczas analizy produktu określa się również jego niezawodność, funkcjonowanie, łatwość konserwacji i serwisu. Metodę FMEA można w tej kategorii stosować wobec pojedynczego elementu, jak i całego zespołu produktów.
FMEA procesu
Metodę FMEA stosuje się w początkowej fazie planowania wstępnego w celu uzyskania niezbędnych danych odnośnie przydatności całego procesu. Szczegółowej analizie podlegają tu wszelkie czynniki, które mogą znacznie utrudniać płynny proces produkcyjny. Po wykryciu ewentualnych błędów wdrażane są działania korygujące, które skutecznie usprawniają cały proces produkcji.
Analiza FMEA jest procesem złożonym, do którego powołany jest zazwyczaj zespół specjalistów. Wyniki każdej analizy są szczegółowo zapisywane i przechowywane również po tym, jak produkcja wyrobu zostanie zakończona. Fachowcy powinni posiadać wyspecjalizowaną wiedzę, która jest stale uaktualniana poprzez szereg szkoleń i kursów.
Partnerem materiału jest firma TQMsoft oferująca profesjonalne szkolenia warsztatowe online.