Problemy kobiet w biznesie
W ramach cyklu „Młody biznes – ścieżki do sukcesu” przedstawiciele różnorodnych fundacji uczestniczą w audycji poświęconej m.in. sytuacji kobiet w biznesie. Badania wykazały, że firmy zarządzane przez kobiety mają zdecydowanie mniejszą tendencję do zadłużania się, a także są stabilniejsze finansowo. Nie zmienia to jednak faktu, że dla kobiet pozyskanie finansowania jest o wiele trudniejsze, a także towarzyszy im częste poczucie, że nie zarabiają tyle, co mężczyźni. Kobiety wciąż muszą się mierzyć z nieraz pojawiającymi się seksistowskimi komentarzami. Specjaliści podkreślają jednak, że w ciągu ostatniej dekady wyraźnie zwiększyła się obecność kobiet na różnych stanowiskach o około 3,8 procent, a tendencja wzrostowa została zastopowana przez pandemię.
Czy biznesmeni w Polsce mają powody do narzekania?
Według zapewnień szefa rządu w Polsce są bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu. Słowa te zostały skonfrontowane z rzeczywistością. Jak się okazuje, otoczenie prawno-gospodarcze w Polsce jest coraz mniej przyjazne prowadzeniu biznesu. Największa trudność wydaje się tkwić w braku całkowitej pewności odnośnie do ram prawnych oraz podatkowych, w ramach których prowadzimy biznes, a ciągle zmieniające się przepisy sprawiają, że nie otoczenie prawne może ulec przeobrażeniu zaledwie w ciągu roku bądź dwóch lat. Choć podstawą do słów premiera może być stosunkowo mocny wzrost PKB przed wybuchem pandemii, a sam kryzys wirusowy nie uderzył tak mocno, jak przewidywano, wyraźnie widać spadek Polski w rankingu Banku Światowego. Pogorszenie sytuacji zaobserwować można m.in. w kwestii pogorszonej łatwości otwierania biznesu.
Przeniesienie firmy poza granice Polski nie uchroni przed podatkami
W ramach Polskiego Ładu wzrosnąć mają koszty prowadzenia firmy. W połączeniu z niezwykle niejasnymi przepisami oraz rosnącą biurokratyzacją, coraz więcej firm planuje przenieść działalność poza granice kraju. Jak zaznaczają eksperci podatkowi, zarejestrowanie firmy w innym kraju nie zwolni nas z płacenia podatków oraz składek ubezpieczeniowych obowiązujących w Polsce, a przynajmniej nie stanie się to automatycznie. Ustalenie rezydencji podatkowej ustala się na podstawie zamieszkania danej osoby i prowadzenia przez nią firmy. Tak więc pozostawienie Polski jako „centrum interesów gospodarczych” sprawi, że żadna zmiana miejsca zarejestrowania firmy nie zwolni biznesmena z płacenia polskim urzędom.