Szkolenie BHP to nic innego jak przygotowanie pracownika do rozpoczęcia zatrudnienia w firmie. Omawia się na nim wszystkie apskety bezpieczeństwa i higieny pracy, a konkretne wytyczne zawarte są w szczegółowych przepisach. Szkolenie BHP powinno odbyć się w dniu przyjęcia osoby do pracy. Składa się ono z ogólnego instruktażu i instruktażu na danym stanowisku. W tym drugim przypadku przełożony lub osoba do tego uprawniona powinna zapoznać pracownika z ewentualnymi zagrożeniami na stanowisku, na którym pracę rozpoczyna. Obie wersje instruktażu mogą być przeprowadzane online lub stacjonarnie.
Przebieg szkoleń BHP w konkretnych przypadkach
Poszczególne stanowiska obowiązują inne zasady, na przykład osoby zatrudnione na robotniczych muszą przejść szkolenie w okresie 12 miesięcy od daty zatrudnienia. Powtarzać należy je nie rzadziej, niż co 3 lata i co najważniejsze, szkoleń w tym przypadku nie można prowadzić zdalnie. Pracowników biurowych i administracyjnych szkolenie BHP obowiązuje raz na 5 lat, pierwsze powinno zostać przeprowadzone nie później niż rok od momentu zatrudnienia. Warunki są mniej restrykcyjne, ponieważ w uzasadnionych przypadkach prowadzi się je zdalnie. Szkolenie ma wówczas charakter samokształcenia kierowanego. Takie same zasady dotyczą stanowisk inżynieryjno-technicznych oraz pracowników służb BHP i specjalistów w tej dziedzinie.
Przestrzeganie terminów jest bardzo ważne
To na pracodawcy spoczywa obowiązek dbania o pełne bezpieczeństwo swoich pracowników. Dlatego musi on zapewnić wszystkim podwładnym dostęp do profesjonalnego szkolenia BHP - wstępnego i okresowego. Jest to o tyle ważne, że regularnie wprowadzane są liczne zmiany w prawie, o których pracownik powinien zostać poinformowany. Ułatwieniem stały się możliwości przeprowadzania szkoleń online, co jest o wiele wygodniejszą formą od tej tradycyjnej. Tym bardziej, że czasami szkolenia prowadzone są przez zewnętrzne jednostki, które są uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.