Praca zdalna ma wiele zalet. Warto jednak pamiętać, że obok zalet występują też wady. Podobnie jak w przypadku pracy wykonywanej w biurze lub innej siedzibie pracodawcy, w przypadku pracy zdalnej, ważne jest, aby pracodawcy i pracownicy zapewnili odpowiednie środki i warunki, które zminimalizują ryzyko wypadków i chorób zawodowych. Poznaj kilka wskazówek, jak dbać o BHP podczas pracy zdalnej, które przygotowała firma BHP-Dorada w oparciu o najnowsze zalecenia i przepisy.
Zalety
Wśród zalet pracy zdalnej wymienia się znaczną oszczędność czasu, która powstaje z braku konieczności dojazdów do i z pracy. Jest to szczególnie odczuwalne w dużych aglomeracjach, gdzie dojazd do pracy może zajmować godzinę lub dłużej i wiąże się z powolnym i męczącym poruszaniem po zakorkowanych ulicach. Do zalet pracy zdalnej zalicza się również elastyczność oraz możliwość dostosowania intensywności pracy do własnego rytmu dobowego.
Wady
Najbardziej dotkliwe wady pracy zdalnej, to brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami i przełożonymi, brak odpowiedniego stanowiska pracy oraz trudności w oddzieleniu pracy od życia prywatnego.
Odpowiednie wyposażenie miejsca pracy
Pracując z domu, pracownik może zapomnieć o ergonomii. Może też nie posiadać odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania. Nieprawidłowa postawa ciała oraz nieodpowiednie ustawienie sprzętu mogą prowadzić do zmęczenia wzroku, bólu kręgosłupa, szyi, ramion, głowy oraz innych dolegliwości.
Aby temu zapobiec, pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt, w tym ergonomiczne krzesła i biurka oraz komputery i telefony zabezpieczone hasłami. Jeśli pracownik korzysta z własnego sprzętu, powinien upewnić się, że spełnia on wymagania BHP.
Dbając o właściwe wyposażenie stanowiska pracy, warto pamiętać również o właściwym oświetleniu.
Ważne jest, aby pracodawcy dbali o odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy oraz zapewniali swoim pracownikom szkolenia z zakresu BHP i ergonomii pracy zdalnej.
Zapewnienie odpowiednich warunków pracy
Pracownik powinien mieć odpowiednie warunki do pracy, w tym dobrą jakość połączenia internetowego oraz dostęp do narzędzi komunikacyjnych i innych programów niezbędnych do wykonywania pracy. Brak odpowiedniego sprzętu, a także zbyt słabe lub niestabilne połączenie internetowe może powodować problemy z komunikacją, generować stres i zaburzać pracę całego zespołu.
Ustalenie godzin pracy
Praca zdalna może prowadzić do nadmiernego stresu, zwłaszcza w przypadku, gdy wiąże się z przeciążeniem psychicznym, a pracownik musi łączyć pracę z opieką nad dziećmi, osobami starszymi lub chorymi.
Trudności w oddzieleniu pracy od życia prywatnego, poczucie bycia w pracy przez cały czas, są jednym z najwiekszych zagrożeń pracy zdalnej. Pracownik i pracodawca powinni zatem ustalić godziny pracy, które będą odpowiednie dla pracownika i umożliwią mu efektywną pracę i trzymać się tych ustaleń.
Komunikacja z zespołem:
Praca zdalna może prowadzić do braku kontaktu z innymi pracownikami, co może prowadzić do izolacji społecznej i spadku motywacji do pracy. Brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami i przełożonymi może działać przygnębiająco na niektórych pracowników. Dlatego ważne jest, aby pracownik regularnie komunikował się z zespołem i pracodawcą i omawiał problemy i ważne kwestie związane z pracą. Pozwoli to utrzymać odpowiedni poziom motywacji pracownika i zmniejszy poczucie osamotnienia.
Regularne przerwy
Pracownik powinien regularnie robić przerwy w pracy, aby uniknąć przeciążenia i podtrzymywać swoją produktywność.
Właściwe wykorzystanie przerw pomaga zadbać o zdrowie, w aspekcie psychicznym i fizycznym.
Dlatego też czasie przerw warto wykonywać ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, które zmniejszają napięcia mięśni i pomagają w łagodzeniu stresu, a także medytacje i ćwiczenia oddechowe.
Istotnym nawykiem może być spożywanie posiłku podczas przerwy w innym miejscu niż stanowisko pracy.
Aktywność fizyczna po pracy
Warto również zadbać o odpowiednią dietę i ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czasu zaoszczędzonego na dojazdach z pracy i do pracy na regularną aktywność fizyczną po pracy, taką jak jazda na rowerze, bieganie, spacery, siłownia czy aerobik.
Na zakończenie
Pamiętając o zaletach pracy zdalnej, warto też zapobiegać jej negatywnym skutkom. Wdrożenie i przestrzeganie zasad BHP w pracy zdalnej to jeden ze sposobów, by zminimalizować ryzyko chorób zawodowych oraz stresu i napięć.
Partnerem publikacji jest firma BHP Dorada, oferująca usługi z zakresu BHP, stałą obsługę firm oraz szkolenia wstępne i okresowe BHP dla pracowników pracujących zdalnie oraz stacjonarnie w Rzeszowie i na Podkarpaciu.